+36 70 378 4040 vke@vadaszatikultura.hu
VII. Országos Vadászati Online Vetélkedő alföldi régió (1)

Az UNESCO 2003-ban fogadta el a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezményt, melyhez hazánk 2006-ban csatlakozott. A Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban tevékenykedik, feladata a hazai örökségelemek koordinálása. A magyar vadászati hagyományok 2018-ban kerültek a listára a Vadászati Kulturális Egyesület jelölésére, a hazai szakmai és érdekképviseleti szervezetek támogatásával.

2025. június 8–9-én, vasárnap és hétfőn, immár 14. alkalommal rendezte meg a szentendrei Skanzen a Pünkösdi Örökség Ünnepet. Az idei évben a szellemi kulturális örökségek, tájházi közösségek, és helyi hagyományőrzők közös találkozója zajlott a múzeumban, így a két nap során lehetőség nyílt mindenki számára, hogy részletesen megismerkedhessen a sokszínű magyar kultúra változatos hagyományaival és a szokásokat őrző közösségekkel.

A magyar vadászati hagyományok örökségelem felvétele óta minden – az örökségelemeket érintő rendezvényen részt vettünk, képviselve a vadászokat, bemutatva a példátlanul gazdag vadászati hagyományunkat, kultúránkat. Az idei évben a megszaporodott örökségelemek miatt, már csak egy nap – hétfőn – vettünk részt a találkozón.

A vadászati kultúra kézzel fogható tárgyaiból idén is rögtönöztünk egy kis kiállítást az érdeklődők számára. Gyerekeknek készültünk különböző kiadványokkal, fejtörőkkel, melyek szélesítik a természetről, vadállatokról megszerzett tudásukat. A hozzánk látogatókkal alkalom nyílt a kötetlen beszélgetésekre, kürtöseink pedig – a Vadászkamara Kürtegyüttes jóvoltából -több alkalommal, rögtönzött félórás koncertet adtak. A program során a látogatók hagyományos ételeket kóstolhattak, mesterségek titkait ismerhették meg, élvezhették a különböző tájegységek muzsikáját.

Az ünnepség zárásaként Dr. Nagy István agrárminiszter úr köszöntötte a jelenlévőket, méltatta a rendezvényt és megköszönte a szervezők munkáját. Beszédében kiemelte, hogy kulturális népi értékeire építkezik minden nemzet, melyből nekünk, magyaroknak igen bőven jutott, legyünk rá nagyon büszkék és őrizzük meg őket az utókornak. Tanítsuk meg a gyerekeket ezen, gazdag hagyatékunk kezelésére és védelmére. Majd mindenkit buzdított, hogy vegyen részt a rendezvényt záró össztáncon, mely mi más is lehetett volna, mint a csárdás, amely 2024-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára, 2025-ben pedig Hungarikum lett. A szervezők szerint a VKE az elmúlt évek során meghatározó tagja lett a Szellemi Kulturális Örökségelemeknek, számítanak ránk minden örökségelem találkozón. Az idei évben honlapjukon frissítik azon örökségelemeket, melyeknél a benyújtásuk és felvételük óta változás tapasztalható.

A mi feladatunk pedig, hogy a vadászok között is tovább erősítsük a hagyományaink tiszteletét és továbbadását. Ebben a tevékenységünkben az idei évben is az Országos Magyar Vadászkamara támogatott.

VII. Országos Vadászati Online Vetélkedő alföldi régió (1)
VII. Országos Vadászati Online Vetélkedő alföldi régió (1)